Led denné svietenie.

Minulý rok som kúpil Led denné svietenie , samozrejme som  si neuvedomil či má byť homologizovené teda schválené europskou úniou.Som na vážkach lebo na slovenských cestách som videl denné svietenie s led svetlami ako mám ja alebo sa veľmi podobajú.

No každopádne je realita taká že policajti môžu dať pokutu za takéto denné svetlá takže daľej spalujem naftu s 50W žiarovkami.

Parametre mojich led žiaroviek čo som kúpil.

Rozmery: 11x1x3cm

Spotreba : 0.03A 12V (spotrebu budem ešte testovať nejako málo sa mi zdá)

Led denné svetla

 

Skúsenosť čo som našiel na internete:

Vladimír: „Vlani som si zakúpil a namontoval LED denné svietenie, ktoré má homologizačné označenie RL aj E. Odvtedy mám v istom malom okresnom meste pri kontrole problémy.

Raz mi policajtka pri kontrole povedala, že ma zastavila preto, lebo svietim „denným svetlom“, ktoré sa v zime nesmie používať. Nikde som ale v zákone nenašiel uvedené obmedzenie.

Nedávno ma zastavili (mám dojem, že tam bola aj spomínaná policajtka) a problémom bolo, či mám doklad o montáži alebo doklad od namontovaných svetiel.

Svetlá sú namontované podľa predpisov, zapínajú sa samostatne po naštartovaní a vypínajú sa pri zapnutí tlmených svetiel. Sú umiestnené podľa predpisov. Už pre istotu nosím zo sebou aj novelu cestného zákona, aby som mal aspoň niečo na svoju obranu.“

Ak vás zastaví policajná hliadka, nie je na škodu mať pri sebe doklad o schválenom type denného LED svietidla a jeho odbornej montáži a úplnou istotou je platná STK vykonaná po tejto montáži.

V blízkosti schvaľovacích značiek bývajú uvedené symboly bližšie popisujúce účel a niektoré vlastnosti zariadenia. Denné prevádzkové svietidlá musia byť pri schvaľovacej značke označené symbolom „RL“. Príklady oboch druhov akceptovaných schvaľovacích značiek vo vyhotovení pre denné prevádzkové svietidlá(rozmiestnenie symbolov okolo značky, schvaľovacie číslo a číslo štátu sa môžu líšiť od znázornených príkladov) sú na obrázku č. 3.

denné svietenie zákon dené svietenie

Publikované
Kategorizované ako Návody

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *